- blockWise
- Posts
- 🔮 Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť? (2. časť)
🔮 Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť? (2. časť)
Nové sociálne siete, AI v krypte a gaming.
Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť? (2. časť)
Nové sociálne siete, AI v krypte a gaming.
Nadviažme rovno na posledné vydanie.
Čo sa oplatí sledovať v krypte v roku 2024 okrem nových real world assets, tokenizácie a liquid re/stakingu? V tomto vydaní sa pozrieme na pár zaujímavostí z presahov krypta a AI, web3 gamingu a decentralizovaných sociálnych sietí. Niektoré prinášajú skutočne zaujímavé riešenia aj ekonomické modely.
Poďme sa na niektoré fascinujúce trendy pozrieť bližšie.
🔬 V tomto vydaní:
🤖 Krypto a AI
🔧 Decentralizovaná infraštruktúra - DePin
🤝 Decentralizované sociálne siete a veda
🎮️ Web3 gaming
Chceš dostávať tie najzaujímavejšie novinky z webu3 pravidelne priamo do mailu? Odoberaj blockWise 👾 a sleduj nás na 📸 Instagrame, 📘Facebooku alebo pri našich prvých experimentoch na 🎵TikToku
🤖 Krypto a AI
Od momentu predstavenia ChatGPT ubehol už viac ako rok a umelá inteligencia si našla uplatnenie okrem písania referátov pre stredoškolákov aj v krypte. Do krypta priniesla umelá inteligencia AI asistenta v Alchemy, DefiLLama ChatGPT Plugin a aj niekoľko tech zaujímavostí, ktoré stoja za zmienku. Prekrytie týchto dvoch svetov sa okrem memecoinov nachádza prevažne v oblastiach autonómnych a automatizovaných agentov, ale aj združovaní výpočtového výkonu na riešenie komplexných úloh.
Začnime po poriadku, počas jediného roka developeri naučili ChatGPT posielať a prijímať kryptomenové platby a neskôr ho naučiť automatizovane plniť niektoré špecifické druhy úloh. Napríklad si predstavte bota ktorý organizuje a triedi maily, alebo len automatizovane kliká myšou aby ste boli online na Slacku počas homeoffice 😉
Podobných, ale aj sofistikovanejších botov si už teraz môže postaviť každý vďaka platformám ako Autonolas alebo známejšej a staršej Fetch.ai ($FET) a naučiť ho vykonávať rôzne zadania alebo zautomatizovať zložitý repetitívny task. Ak sa vám to podarí, môžete agenta tento task nechať plniť dookola a autonómne pre kohokoľvek, kto bude mať záujem…a ďalej už len inkasovať those sweet AI money.
Že to nie je možné a na takéto služby je ešte priskoro? Spomínaný projekt Autonolas poskytuje už skoro 300 rôznych autonómnych služieb, a úprimne 2024 nevyzerá byť rok kedy AI skončí skôr len len začíname.
Naprogramovať bota je však stále pre 99% populácie príliš komplikované, ako sa teda dá zúčasniť na ekosystéme? Ako inak ako účasťou v DAO a vlastnením tokenov (not financial advice). Umelej inteligencie bude však všeobecne oveľa viac a je v prepletená ďalšími nástrojmi ale aj samostatnými poodvetviami ako gaming alebo decentralizovaná web3 infraštruktúra. Nim sa sa povenujeme viac nižšie ⬇️
🔧 Decentralizovaná infraštruktúra - DePin
Môže nový internet fungovať na centralizovanej infraštruktúre serverov a úložísk? Nad touto myšlienkou pravdepodobne uvažujú zakladatelia projektov venujúcich sa decentralizácii fyzickej infraštúry, ktorej v súčasnosti dominujú giganti ako Microsoft, Google a Amazon. Postupom času sa však decentralizované riešenia/ DePin zlepšujú a stávajú sa lacnejšími ako cloudové služby od Amazonu.
Čo si však konkrétne predstaviť pod DePin? Decentralizované cloudové ukladanie dát na serveroch, združovanie výpočtového výkonu, ale aj decentralizované mobilné telekomunikačné siete ako napríklad Helium Network. Sektorové využitie je skutočne široké a ich už teraz lepšia cena technológia môže prilákať stále viac záujmu telekomunikačných operátorov, cloudových prevádzkovateľov popri už teraz nimi poskytovaným krypto službám.
To čo sa oplatí jednoznačne sledovať sú osvedčení lídri v segmente, Helium, Render Network, Filecoin alebo Arweave.
Helium po spustení svojej decentralizovanej mobilej siete v spolupráci s T-Mobile získali partnerstvo aj s mobilom od Solany pre maximálny decentralizovaný zážitok a plánujú spustenie novej lacnejšej verzie, ktorá má ambície byť prvým úspešným kryptomobilom bez obmedzení platformami Google Play a Apple App Store.
Dariť sa môže aj protokolom spomenutým Filecoin a Arweave. Špeciálnejšie sa možno oplatí venovať pozornosť Filecoin blockchainu, ktorý bol spustený len nedávno.
K DePin výberu je dôležité zaradiť aj už celkom známy Render Network, sieť spájajúca výpočtový výkon GPU na tvorbu 3D animácií a tiež generovanie výstupov pre AI, čím zefektívňuje renderovací priemysel poháňajúci mnohé veci od filmových animácií po ChatGPT výstupy využitím globálne voľných GPU zdrojov.
🤝 Decentralizované sociálne siete
Témy decentralizácie sa budú stále ďalej prenášať aj do komunít a sociálnych sietí známych aj ako DeSoc. 2023 priniesol prvé poloúspešné decentralizované sociálne aplikácie a proto web3 sociálne siete ako friend.tech.
Ten dosiahol len niečo viac ako 800k používateľov a chvíľkovo sa dostal aj mimo kryptobublinu…k only fans modelkám a basketbalistom z NBA. Dokázal však aj za posledný rok zarobiť $53.7 milíona dolárov na poplatkoch a stať sa tak 20. najprofitabilnejším projektom a inšpirovať celé odvetvie k vzniku klonov na iných blockchainoch.
Friend.tech jednoducho overil a potvrdil záujem verejnosti o nové sociálne siete aj to, že sa v nich skrýva množstvo peňazí. Rok 2024 preto môže priniesť nový sociálny hit, novú verziu friend.techu, ale aj konečne naštartovanie projektov, ktoré sa doteraz budovali viac v úzadí sociálna sieť Farcaster kombinujúca onchainové prvky s webom2 alebo plne blockchainový projekt Lens od zakladateľa protokolu Aave.
🎮️ Web3 gaming
Predstavte si odvetvie, ktoré svojou veľkosťou prekonáva celosvetový filmový priemysel spoločne s HDP Slovenska. Tento trh má podľa všetkých svetových predpovedí narásť do roku 2030 ešte dvojnásobne na celkovú hodnotu 500 triliónov dolárov. Taký veľký je herný priemysel a aj napriek hejtu zo strany gamerov nie je až tak vzdialený od sveta krypta.
Herná komunita je už roky zvyknutá kupovať hry digitálne alebo platiť za rôznych doplnkový digitálny obsah desiatkach milíonov dolárov mesačne. Od herných rozšírení, skinov až po power-ups. To čo hrám vo webe3 chýba je to najdôležitejšie - fun factor a vtiahnutie hráča do príbehu.
V súčasnosti populárne play to earn web3 hry ako Axie Infinity vás síce nachvíľu zabavia, ale po 10 minútach začínajú byť repetívne a bez odmeny v tokenoch vlastne strata času. Môže to byť tým, že sa sústreďujú primárne na aspekt zarábania a menej na to dôležitejšie, hranie sa. To čo možno v priebehu tohto roka uvidíme sú plat & earn hry, hry v ktorých je stále najdôležitejším zábava a zarábanie je tesne druhé.
Dôležitosť zábavnosti si zjavne uvedovamujú aj niektoré web3 projekty, ako napríklad je Yuga Labs. Tí počas roka testovali svoje prvé web3 hry Dookey Dash a HV-MTL a vtiahli k sebe tých najlepších ľudí z Epic Games a iných veľkých herných štúdií, ktorí znudením opiciam pomôžu preraziť do mainstreamového gamingu s metaverzom Otherside a hneď niekoľkými NFT kolekciami.
Aby tej AI v tomto roku nebolo málo, tak ju nájdeme aj v gamingu, vďaka Echelon Prime. Tento web3 gamingový projekt chce využiť AI na oživenie NPCs (non-playable characters) v hrách a tak možno neskôr aj celého herného sveta. AI tak možno zmení npcéčka zo statických pajácov zadávajúcich questy na sprievodcov ktorí vám budú vedieť poradiť môžete s nimi pokecať v bare alebo len tak sledovať ako interagujú medzi sebou.
👾 Odoberaj blockWise
Ak sa ti tento newsletter páči, daj nám to vedieť na 📸 Instagrame alebo 📘 Facebooku alebo ho zazdieľaj 😉
DISCLAIMER: Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív, ani použitie akéhokoľvek produktu alebo služby. Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť dôkladný vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom (a odoberať blockWise).