• blockWise
  • Posts
  • 🔮 Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť?

🔮 Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť?

Upgrady, nové protokoly, začiatok bullrunu a prvá časť našich predpovedí.

Ako bude vyzerať krypto v roku 2024 a na čo sa môžeme tešiť? (1. časť)

Upgrady, nové protokoly, začiatok bullrunu a prvá časť našich predpovedí.

blockWise je späť a opäť vám budeme prinášať pravidelné novinky, tipy a triky zo sveta krypta a webu3, ale aj návody na fascinujúce DeFi protokoly a iné experimenty.

Predtým ako začneme s veštením, pozrime sa v skratke na ten uplynulý…

Rok 2023 priniesol toho mnoho, súdny spor s FTX a jej zakladateľom SBF, žaloby snáď na všetky kryptoburzy od Binance cez Coinbase až po Kraken, ale aj schválené bitcoinové a a prichádzajúce etherové ETFká, či zmŕtvychvstanie Solany. Toto je len niekoľko z množstva dôležitých udalostí, ktoré sa udiali. 

Čo nás však čaká v roku 2024 a je už čas investovať do krypta aj babkin dôchodok? Prvú časť tých najzaujímavejších trendov nájdeš v tomto vydaní newslettru blockWise.

A ak chceš dostávať tie najzaujímavejšie novinky z webu3 pravidelne priamo do mailu, tak odoberaj blockWise 👾 a sleduj nás na 📸 Instagrame, 📘Facebooku alebo pri našich prvých experimentoch na 🎵TikToku 

🔬 V tomto vydaní:

  • 🏦 Inštitúcie a Real World Assets (RWA)  

  • 🪄 Upgrady a updaty

  • ⏩️ Protokoly a appky > blockchainy

  • 🥩 Liquid Staking, Restaking a Liquid Restaking

 🏦 Inštitúcie a Real World Assets (RWA)

Inštitúcie rozvírili krypto vody už v roku 2023 nielen žiadosťami v súvislosti s kryptomenovými ETFkami, ale aj bankovými experimentami s vlastnými stablecoinmi (napríklad EUR CV). Tento trend podľa všetkého nepoľaví ani v roku 2024 a dočkáme sa nie len väčšej iniciátivy finančných inštitúcii vstúpiť do sveta krypta so svojimi vlastnými kryptoslužbami, ale aj väčšej miery využívania tokenizácie finančných aktív, fyzických predmetov, nehnuteľností, ale aj ďalších real-world assetov. A nemyslíme si to len my, ale aj najväčší správca aktív na svete - BlackRock.

Okrem desať rokov netrpezlivo očakávaného a nedávno úspešného schválenia amerických bitcoinových ETF sa štandardný finančný svet dostáva do krypta aj prostredníctvom tokenizovaných amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú svojimi výnosmi rovnako atraktívne pre krypto degenov aj pre Wall Street. Tieto nájdeme v ponuke protokolov ako Ondo Finance alebo Maple Finance.

Implementáciu “štandardných” aktív však do krypta prepašovali aj ostrieľané DeFi protokoly ako MakerDAO, či Frax alebo vydavateľ najväčšieho dolárového stablecoinu Tether, alebo to bolo naopak?

Tieto používajú doláre, vzácne kovy alebo už spomínané americké štátne dlhopisy na diverzifikovanie rizika a zabezpečenie stabilných výnosov pre ich decentralizované produkty. Vďaka nim tak napríklad MakerDAO dokáže ponúkať stabilný výnos vo výške 5% na nimi vyvinutý a pravdepodobne najznámejší decentralizovaný stablecoin DAI. 

Keď sme už pri stablecoinoch…Stablecoiny sa osvedčili ako “killer app of crypto”, keď napriek prepadom trhu spôsobeným kolapsom FTX a niekoľkých bánk dokázali absorbovať súvisiacu volatilitu a takmer bez komplikácií naďalej plynule fungovať. Okrem toho sa stali najprofitabilnejnejším biznisom v krypte generujúcim zisky v miliardách dolárov ročne, aj nenahraditeľným nástrojom pre decentralizované financie.

Tam to však vôbec nekončí (*Horst Fuchs RIP*), dopyt po stablecoinoch ako vstupnej bráne do krypta neustále rastie a nové projekty s ešte experimentálnejšími modelmi vznikajú takmer denne. Ich popularitu nepochybne podporí aj prichádzajúca európska kryptoregulácia MiCA.

V prvej stovke kryptoprojektov tak v roku 2024 pravdepodobne uvidíme najmenej jeden zo stablecoinov backovaný liquid staking riešeniami a možno po prvýkrát aj eurový stablecoin či už z dielne Circle (EURC) alebo Tetheru (EURT). 

Nástup inštitúcií, viac využitia RWA a eurové stablecoiny nie sú len meme. Vďaka EÚ regulácii vstupujúcej do účinnosti v polovicu roka 2024 sú skôr nezadržateľnou realitou, ktorá však so sebou môže priniesť aj KYC pre front-endy niektorých DeFi aplikácií alebo ich zabalenie do ponuky centralizovaných krypto služieb.

🪄 Upgrady a updaty

Okrem záujmu inštitúcií a dúfajme, že aj širšieho výberu stablecoinov nás už o menej ako 100 dní čaká ďalší Bitcoinový halving. Udalosť, ktorá býva predzvesťou kryptomenového bullrunu, už po štvrtýkrát zmení výšku odmeny pre minerov. Tentokrát sa halving dočkáme presne pri 840.000 bloku a jeho vyťažením odznejú časy šťavnatých odmien vo výške 6.25 bitcoinu. Ako názov halving naznačuje, výška odmeny sa zníži presne o polovicu, na hodnotu 3.125.

Bitcoinoví ťažiari sa tak budú musieť stále viac spoliehať na vysoký objem aktivity na sieti s ňou súvisiacimi vyššími transakčnými poplatkami. Tieto by však mali byť viac ako štedré vzhľadom na stále vyšší záujem o zápisy na bitcoinový blockchain Ordinals, ale aj novým tokenom v štandarde BRC-20.

Pre minerov tak halving bude znamenať ešte vyšší tlak na efektivitu nákladov na elektrickú energiu a pre investorov supply squeeze spôsobený nižším počtom nových bitcoinov v obehu a možný štart nového rastového cyklu.

Najväčšia kryptomena nie je jediná, ktorá v tomto roku prejde významnými zmenami. Ani nie rok od Shapella upgradu, ktorý v apríli 2023 umožnil jednoduchý výber etherov zo stakingového smartkontraktu je naplánovaný upgrade s názvom Dencun. Dencun, aby toho nebolo málo so sebou prináša implementáciu až 9 vylepšení pre Ethereum. Najbližším a najvýznamnejším je proto-danksharding.

Za týmto čudesným názvom sa skrýva vychytávka, ktorá spájaním transakcií do väčších skupín (tzv. blobs) zníži cenu transakčných poplatkov na Layer 2 blockchainoch (a teraz sa podržte) o 90-99%. Blockchainy druhej vrstvy (Arbitrum, Optimism, Base alebo zkSync) sa tak stanú skutočne lacnými. Pre lepšiu predstavu to znamená poplatky za transakcie vo výške 5 centov!

Nízke transakčné poplatky, tak pritiahnu množstvo aktivity z hlavnej podstatne drahšej siete na blockchainy druhej vrstvy, na ktorých nájdete už takmer všetky najznámejšie aplikácie z Ethereum Mainnetu, ale častokrát aj zaujímavé DeFi experimenty. 

Významný upgrade má pred sebou aj Polygon (MATIC), ten sa transformuje na Polygon 2.0 a ako ho označuje zakladateľ Polygonu “the ultimate vision of web3”. Nová verzia má priniesť takmer neobmedzenú škálovateľnosť a jednodnotnú likviditu umožňujúcu všetkým aplikáciám plynule medzi sebou komunikovať. Ako si to predstaviť? Jednoducho, už čoskoro by malo byť vďaka novej verzii Polygonu možné posielať tokeny a interagovať s rôznymi aplikáciami naprieč blockchainmi akoby boli na jednom, a to najlepšie je, že to bude možné iba jediným klikom a bez bridgovania.

Ďalšou novinkou bude nový token Polygonu - POL, ktorý (aby nebolo buzz wordov málo) má byť tokenom tretej generácie. POL, tak ako v súčasnosti token MATIC bude možné stakovať, avšak POL je špeciálny v tom, že umožní validovať transakcie hneď na niekoľkých blockchainoch a získavať tak podstatne viac odmien zo stakingu.

Určite sa pýtate, čo s mojimi MATICmi? Vlastne nič, po spustení Polygon 2.0 budú naďalej funkčné a bude ich možné zameniť za POL v pomere 1:1 a to v rámci štvorročného časového okna. Ak si chceš o POL prečítať viac, tak si určite pozri jeho whitepaper.

S Polygonom tak vďaka tomuto monumentálnemu upgradu a ich partnerstvám s najväčšími menami (Nike, Starbucks, Meta) musíme rátať aj v blížiacom sa bullrune. 

⏩️ Protokoly a appky > blockchainy

V uplynulom roku sme zažili výbuch aktivity na existujúcich blockchainoch vďaka airdropom, ale aj spusteniu hneď niekoľkých nových blockchainov. Od tých, ktoré majú svoj technologický základ v neúspešnom stablecoinovom projekte Libra/Diem od Meta (Sui, Aptos) až po nový zero-knowledge tech od tvorcov MetaMasku (Linea) alebo zkSync.

Aktuálne tak máme k dispozícii viac ako 230 rôznych blockchainov, ktoré súperia o pozornosť a záujem nielen obmedzeného počtu skúsených on-chain užívateľov, ale aj developerov.

Blockchainov máme teda viac ako dosť, to čo skutočne kryptu aktuálne chýba sú aplikácie. Aplikácie, ktoré ľudia používajú, sú za ne ochotní platiť a generujú tak príjmy. Takýchto aplikácií je skutočne málo, avšak tých pár, ktoré máme k dispozícii generuje viac feečiek ako väčšina samostatných chainov. Dobrými príkladmi sú napríklad protokoly Uniswap, Lido alebo GMX.

Niektoré však okrem toho že zbierajú poplatky aktívne používajú utržené prostriedky na odkupovanie vlastných tokenov a ich pálenie, čím pozitívne vplývajú na ich cenový vývoj.

Práve preto aplikácie, ktoré svojou mechanikou pripomínajú skôr cashflow generujúce spoločnosti budú jednou z hlavných tém roka 2024. Možno jedna z nich bude novým Facebookom, ktorá privedie do krypta milíony nových nadšencov. Úprimne, vie niekto vymenovať viac ako 15 chainov? Ak áno, zaslúži si zlatého bludišťáka.

🥩 Liquid Staking, Restaking a Liquid Restaking

Ethereum je najväčšia blockchainová platforma, ktorá je od prechodu na mechanizus Proof of Stake zabezpečená prostredníctvom takzvaného stakingu kedy validátori overujú transakcie a starajú sa o bezpečnosť celej siete. Proof of Stake je tu s nami už viac ako rok, takže o možnosti liquid stakingu ETH s výnosom približne 5% ročne cez Lido, RocketPool, Frax alebo iné protokoly už asi všetci počuli. Najnovším technologickým trendom je však restaking. 

Myšlienka restakingu vychádza z nápadu využiť zabezpečenie Etherea a outsourcovať ho pre iné krypto aj nekrypto appky alebo blockchainy. Tieto tak môžu ušetriť náklady na chod vlastných validátorov a zabezpečenie si jednoducho zaplatiť. Uprostred tohto systému stojí protokol EigenLayer.

Inovácia EigenLayeru spočíva v schopnosti agregovať stakeované ETH a vďaka nim poskytovať validačné služby pre množstvo aplikáci. Utržené poplatky bude následne rozdeľovať stakerom ako dodatočný výnos ku stakingovým odmenám. 

Takže ide o win-win pre služby, ktoré hľadajú lacnejšie zabezpečenie aj pre stakerov, ktorí získajú percentá navyše. Nadšenie z EigenLayeru podporuje aj očakávaný airdrop pre všetkých, ktorí službu použijú a vložia doň svoje tokeny. Znie to tak dobre a záujem o túto o extra odmenu je taký veľký, že depozity do EigenLayeru sú limitované a maximálne hodnoty na vloženie ETH sa napĺňajú v priebehu niekoľkých hodín alebo maximálne dní, takže neradno vyčkávať a treba byť v strehu. 

ETH vložené v EigenLayeri však doposiaľ nebolo možné ďalej použiť. To by však nebolo krypto keby sa niekto nepokúsil vymyslieť spôsob, ako s nimi naďalej pracovať. 

Tu prichádzajú na scénu takzvané Liquid Restaking Tokens (LRT). LRT predstavujú ďalšiu úroveň finančnej krypto skladačky a nad rámec výnosov zo stakingu generujú dodatočné výnosy z EigenLayeru, plus je ich možné použiť aj vo svete decentralizovaných financií. Okrem toho však mnohé z nich zatiaľ nemajú vlastný token, a tak sú ešte atraktívnejšie kvôli možnému dvojitému airdropu od EigenLayer aj od jedného z množstva LRT protokolov, ako Kelp, Renzo či Swell.

A prečo si myslíme, že práve liquid staking a restaking budú rásť? Jednoducho preto, že ľudia hľadajú riešenia, ktoré im zabezpečia vyšší výnos a práve EigenLayer ho prostredníctvom svojho inovatívneho mechanizmu vie zabezpečiť… a airdropy, nezabudnime na airdropy!

Keď sme pri tých airdropoch Liquid Restaking Tokenov…EigenLayer síce dosiahol svoje aktuálne limity, a tak už doň a ani do väčšiny protokolov s ním previazaných nie je možné aspoň na nejaký čas vložiť ďalšie tokeny, až na pár výnimiek. Takou je už vyššie spomenutý protokol Renzo, ktorý šikovne obchádza limity EigenLayer a umožnuje doň vkladať nové ETH kedykoľvek.

Ak sa vám tiež nechce čakať na navýšenie limitov a chceli by ste dovtedy zozbierať nejaké body na airdrop od EigenLayeru aj samotného Renzo, určite vyskúšajte! Link na Renzo nájdete tu.

👾 Odoberaj blockWise

Ak sa ti tento newsletter páči, daj nám to vedieť na 📸 Instagrame alebo 📘 Facebooku alebo ho zazdieľaj 😉 

DISCLAIMER: Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív, ani použitie akéhokoľvek produktu alebo služby. Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť dôkladný vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom (a odoberať blockWise).