🗞️ web3 news

Dnes sa pozrieme na:

  • možnosť vrátiť NFTs ako pri nákupoch na internete;

  • Uniswap na BNB chaine;

  • vlnu otvorených edícií (open editions);

  • JonesDAO gamma neutral jUSDC vault;

  • Solana Mobile app store s decentralizovanými aplikáciami.

Možnosť vrátiť NFTs?

Určite poznáte 14 dňovú lehotu na vrátenie tovaru pri nakupovaní na internete. Táto lehota je štandardom ochrany spotrebiteľa v EÚ a UK a pomaly sa začína aplikovať aj pri nákupoch NFTs ako digitálnych predmetov predávaných na diaľku. Prvý praktický prípad toto sme mohli nevidieť len nedávno, pri najnovšom projekte od Porsche. Obozretní právnici Porsche zakomponovali do mintu checkbox v ktorom ste sa museli práva na odstúpenie od zmluvy vzdať ako podmienku mintu daného NFT. Na podobné okná a dodatočné podmienky však budeme vídať stále častejšie, keďže práve právo na odstúpenie od kúpy kryptoaktív bude jednou z noviniek podľa nariadenia MiCA.

Porsche minting page

Uniswap na BSC chaine

Uniswap, najväčšia decentralizovaná burza (a po novom aj NFT agregátor) bude čoskoro dostupná aj na Binance Smart Chaine - blockchaine vyvinutom burzou Binance. Rozhodli tak až s viac ako 80% percentnou väčšinou vlastníci governance tokenov Uniswapu - UNI. Uniswap tak bude čoskoro dostupný na ďalšom blockchaine, ktorému v súčasnosti dominuje jeho fork - Pancake Swap s objemom uzamknutých aktív v hodnote viac ako $2.5 miliardy. Aký kúsok z palacinky koláča sa Uniswapu podarí uchmatnúť?

Open editions

Vo svete NFTs je opäť nový trend - open editions. Otvorené edície sú NFT edície, ktoré nemusia mať predefinovaný maximálny počet kusov, ale dávajú autorovi možnosť stanoviť si časové okno v rámci ktorého je edícia otvorená, maximálny počet diel na jednu peňaženku a minimálnu cenu. Otvorené edície tak dávajú vďaka nízkym cenám a všeobecnej dostupnosti jednoducho šíriť svoje diela fanúšikom a zberateľom za zlomok ceny ich unikátnych kúskov (1/1). Niektorí autori sa začali s otvorenými edíciami aj ďalej experimentovať a zapájať rôzne gamifikačné prvky, medzi tie najzaujímavejšie patria Proceed w/ Caution od Des Lucréce alebo edícia od tvorcu Nyan Cat. To či si diela z otvorených edícií v tisícoch kusov uchovajú hodnotu v dlhodobom horizonte ostáva otázne.

Gamma neutral vault od JonesDAO

Pod týmto komplikovaným názvom sa skrýva jedna z najinovatívnejších DeFi stratégií, ktorá prináša ročný viac ako 7% výnos v stablecoine USDC. Čo ale gamma neutral znamená? Gamma neutral je stratégia, ktorej cieľom je minimalizovať vplyv pohybu ceny a tak zabezpečiť stabilný výnos pre investora. Ako táto DeFi mágia funguje? JonesDAO prišli pred pár týždňami s nápadom ako maximalizovať výnosy z indexového tokenu GLP prostredníctvom kolateralizovaných pôžičiek a “napákovaniu” tohto mechanizmu. Vyvinuli tak produkt jGLP, ktorý práve vďaka finančnej páke (pôžičke) zvyšuje pre svojich používateľov výnosy oproti štandardnému GLP tokenu. Na to aby to fungovalo však potrebovali zabezpečiť aby si tento produkt (jGLP vault) automatizovane požičiaval relatívne stabilné aktívum, v tomto prípade stablecoin USDC. Práve čarovných 7% pochádza z úroku, ktorý vypláca jGLP vault stablecoinovému vaultu jUSDC. Znie to nezrozumiteľne, ale zaujalo vás to? O mechanizme týchto vaultov sa dočítate viac tu: jGLP & jUSDC Whitepaper. Pozor! DeFi je vysoko rizikové…

Solana dApp store

Solana predstavila decentralizový app (dApp) store pre svoje mobilné zariadenie Solana Saga, ktoré je spojením štandardného Android telefónu a kryptomenovej peňaženky. Vďaka tomuto spojeniu má umožniť jednoduch používanie web3 aplikácií priamo z mobilu. Aké aplikácie budeme môcť v dApp store nájsť? Všetky aplikácie dostupné na aj Solana blockhaine, od DeFi, cez peer-to-peer platby až po decentralizované sociálne siete! Samozrejme, ak Solana blockchain nebude mať opäť výpadok

Viac z webu3

Aave spustilo tretiu verziu svojho protokolu (Aave v3) na Ethereu.

Hackeri získali prístup k peňaženke známeho zakladateľa projektu Moonbirds - Kevina Rose-a a získali tak prístup k NFTéčkam v hodnote viac ako $1 mil, vrátanie niekoľkých ikonických diel.

Tento týždeň sme pozerali

Matthewa Balla autora knihy The Metaverse hovoriť o tom, čo to vlastne metaverse je a prečo by sme mu mali venovať pozornosť.

ospravedlňujeme sa netrpezlivým subscriberom 🙂 a pridávame extra memečko

Zazdieľaj blockWise

Ak sa chceš o webe3 dozvedieť ešte viac, sleduj nás na Instagrame alebo Facebooku. Ak sa ti newsletter páčil, zazdieľaj ho alebo pošli ďalej tento link https://blockwise.beehiiv.com/subscribe

DISCLAIMER: Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom. Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív, ani použitie akejkoľvek služby.