🔎 Čo je to vlastne web3?

O webe3 sme už písali v skorších vydaniach, čo ten web3 - nový internet vlastne je? Ako vyzerá, funguje a prečo nahradí ten súčasný? Na to sa pozrieme v dnešnom newsletteri 🔍

Web3 predstavuje myšlienku nového internetu. Internetu využívajúceho blockchainové technológie a internetu ktorého prirodzenou súčasťou sú kryptomeny, NFTéčka, DeFi, ale aj DAOs - nová forma decentralizovaných organizácií. Okrem toho oproti súčasnej podobe internetu - webu2 a ponúka spoločne tvorenú a vlastnenú alternatívu založenú na koncepte “Read/Write/Own”.

Krypto sa nepochybne stalo fenoménom posledného desaťročia. Väčšina ľudí s prístupom na internet sa s ním už určite stretla, či už v súvislosti s miliónovou bitcoinovou pizzou, v rámci sponzoringu aj tých najväčších športových podujatí, ako Superbowl či Majstrovstvá sveta v hokeji. Prípadne sa o nich dozvedeli v správach v spojení s prudkým pádmi a nárastmi cien. 

Podobne ako sa krypto dostáva do mainstreamu, blockchainová technológia pomaly preniká aj na internet. Jej primárnym cieľom je pretvoriť ho do podoby orientovanej na používateľov a tvorcov a radikálne tak zmeniť spôsob, akým internet funguje a je využívaný v súčasnosti.

🆕 V čom je web3 iný a ako to všetko začalo?

Web3 predstavuje ideu decentralizovaného internetu. Internetu orientovaného na jeho používateľov, ktorí budú môcť jednotlivé platformy takpovediac vlastniť a rozhodovať o ich fungovaní. Web3 je teda kontrastom k súčasnému internetu, ktorý je kontrolovaný technologickými gigantmi. Ako sme sa stihli dopracovať už k tretej verzii webu? 🤔

1️⃣ Web1 (1991 - 2004)

Na web1 si možno spomínate z 90tich. Bol prvou verejne používanou formou internetu a predstavoval kolekciu množstva jednoduchých statických stránok. Tým, že prvá verzia internetu nebola interaktívna a slúžila najmä na prezeranie informácií, pripomínala veľkú Wikipédiu na prezeranie informácií. O webe1 sa tak hovorí, ako internete len s “Read-Only” funkcionalitou.

🛠️ Internet mal v tom čase ešte zanedbateľný počet používateľov keďže na vyhľadanie webstránky ste museli vedieť presnú adresu (áno, vtedy ešte neexistoval Google). Okrem toho na tvorbu web stránok boli potrebné  technické alebo programovacie znalosti, čo malo prirodzene za dôsledok aj nízky počet stránok.

🎨 Zjednodušenie používania a tvorby obsahu na internete so sebou začali pomaly prinášať nové technológie ako Java, Flash a HTLM5. Vďaka nim sa začal internet transformovať do podobu webu2, ktorý umožňoval jednoduchým spôsobom vytvárať vlastný obsah a tak dotvárať podobu internetu. 

2️⃣ Web2 (2004 - súčasnosť)

V dvadsiatom prvom storočí sa internet vďaka platformám, ktoré jednoduchým spôsobom umožňovali vytvárať a zdieľať vlastný obsah 💭 a interagovať s obsahom druhých. Internet sa tak zmenil z podoby Read-Only na “Read-Write”. Najznámejšími príkladmi webu2 sú sociálne siete, ktoré nám umožnili jednoduchú komunikáciu, interakciu a tvorbu obsahu v online priestore.

Jednoduchosť používania a tvorby obsahu so sebou priniesli milióny nových používateľov. To však viedlo aj ku koncentrácii internetového diania na niekoľko platforiem a tieto tak získali rozhodujúce slovo o podobe internetu a pravidlách jeho fungovania.

✍️ Platformy ako Facebook, Instagram, Pinterest alebo YouTube tak vytvorili súčasný štandard s množstvom nedostatkov. Príkladom toho je aj fakt, že je obsah  vytváraný a publikovaný používateľmi sa stáva vlastníctvom platformy na ktorej bol tento obsah publikovaný. Platforma ho následne používa na vlastné komerčné účely bez nároku na autorské odmeny. V lepších prípadoch sú tvorcovia odmeňovaní, avšak tieto odmeny sú častokrát nevýhodné alebo úplne zanedbateľné. Známy je prípad Spotify, ktorý umelcom platí približne $0.0033 za jeden stream autorského obsahu.

Ďalším nežiadúcim javom webu2 je generovanie personalizovaného obsahu a podsúvanie personalizovaných reklám vďaka Big Data analytike. Tento nástroj umožňuje, nie len vyhodnocovať sledovaný obsah a zaznamenávať čas strávený sledovaním konkrétnych príspevkov, ale aj analyzovať dáta z ich aktivity. Od konkrétneho obsahu vyhľadávaní, správ, komentárov až po spôsob používania platformy🕵️‍♀️

👨‍💻Update to web3?

Nedostatky súčasného internetu má za cieľ zmeniť web3. Ako? Odmeňovaním za používanie platforiem, sledovanie reklám, ale aj spravodlivými autorskými odmenami pre tvorcov obsahu. Cieľom webu3 je navrátenie jeho otvorenosti, slobody a kontroly nad dátami, obsahom, ale aj samotnou podobou internetu naspäť užívateľom a dať užívateľom možnosť spolurozhodovať o fungovaní a pravidlách služieb, ktoré aktívne používajú. 

 Web3 tak chce vytvoriť novú verziu internetu založenú na princípe “Read-Write-Own”, ktorý spoločne vlastnia užívatelia, tvorcovia obsahu a prevádzkovalteia platforiem. Určite sa zamýšľate nad tým ako je možné zmeniť internet. Práve tu prichádzajú na scénu kryptoaktíva, NFTéčka a iné blockchainové riešenia.

🏘️ Základné súčasti webu3

💱 Kryptoaktíva

Prvým základným prvkom webu3 sú kryptoaktíva, aktíva umožňujúce presun hodnoty neuveriteľne rýchlo a P2P spôsobom. Efektívne, bezpečne a digitálne. Kryptoaktíva majú v prostredí nového internetu plniť úlohu média slúžiaceho na poskytovanie odmien za aktivitu, tvorbu alebo iné používanie platformien. Tieto odmeny však nie sú abstraktné, ale môžu byť jednoducho skonvertované na iné aktíva.

🖼️ NFTs/NFTéčka 

Ďalším zo stavebných prvkov webu3 sú NFTs/NFTéčka - aktíva ktoré prinášajú zmenu vlastníctva digitálnych predmetov, ochranu vlastníctva tvorcov, ale aj nové koncepty ako digitálna identita, či metaverse.

Tak ako aj kryptoaktíva aj NFTs môžu byť distribuované platformami ako odmeny alebo iná motivácia pre ich aktívne používanie. Dôležitejším aspektom podčiarkujúcim myšlienku suverenity v prostredí webu3 je však možnosť používateľov vytvárať vlastný obsah v NFT formáte a následne s ním voľne nakladať a rozhodnúť sa, či a za akých podmienok dovolí platforme alebo iným osobám tento obsah použiť.

🏛️DAOs (decentralizované/otvorené organizácie)

DAOs - decentralizované autonómne organizácie tvoria posledný stavebný kameň novej funkcionality internetu. DAOs ako organizácie riadené vlastníkmi tokenov, umožňujú jednoduché združovanie členov za spoločným cieľom. Predstavujú teda nový spôsob ako spoločne rozhodovať o spoločných otázkach ich členov, ktoré môžu byť skutočne rôzne. Od rozhodnutia kúpiť kópiu Ústavy Spojených štátov amerických (ConstitutionDAO), cez združenia podporujúce nové projekty až po združenia zamerané investovanie spoločných prostriedkov.

Web3 - killer app krypta?

Web3 predstavuje snahu o prepojenie krypta s internetom a o vytvorenie otvoreného a spoločne vlastneného digitálneho priestoru. Bude práve toto partnerstvo internetu a krypta zlomovým a dostane tak krypto nenápadne do mainstreamu? 🧐

Vyzerá to tak, že áno ✅Nasvedčuje tomu aj to, že o web3 prejavilo záujem už niekoľko veľkých značiek od Adidas a Nike spoluprácami s Bored Ape Yacht Club a RTFKT alebo vlastnými experimentmi ako .SWOOSH. Niektoré značky ako ☕ Starbucks zasa využívajú web3 na odmeňovanie ich pravidelných zákazníkov.

Prečo je web3 ale pre značky taký zaujímavý? Umožňuje im získať priamy kontakt s ich zákazníkom a z obyčajných sprotrebiteľov spraviť "superfans", oddaných fanúšikov ktorí ostanú verní značke a sami ju budú ďalej propagovať vďaka exkluzívnemu obsahu, limitovaným edíciám a iným darčekom.

Okrem toho sa však stále viac objavujú webstránky na prihlásenie do ktorých postačuje prihlásenie pripojením peňaženky 🔑, napríklad MetaMask a potvrdzuje tak stále rastúci trend webu3, ktorý chce zmeniť to čo znamená vlastníctvo digitálneho obsahu. Jedným z takýchto experimentálnych projektov je 🔊 Sound.xyz - Web3 verzia Spotify umožňujúca hudobníkom zverejňovať ich diela ako NFT a získavať tak spravodlivejšie odmeny z ich tvorby alebo Mirror.xyz - blogovacia platforma na zverejňovanie obsahu. Tu zasa môžeš nájsť spisovateľov, blogerov alebo básnikov pri ich práci a ich tvorbu podporovať kúpou diel ako NFT. 

Aj keď web3 vyzerá byť stále vzdialený dostávame sa k nemu po malých krokoch denne. Týmito krokmi sú napríklad integrácie NFTéčok (Digital Collectibles) na Instagrame a Twitteri. Do webu3 ale postupne vstupujú aj tradičné médiá špeciálnymi digitálnymi vydaniami tradičných médií, ako známe vydanie Time Magazine.

⏭️ web3, web5 a ďalej

Web3 je stále “batoľaťom” sveta internetu. Aktuálne sa nachádza niekde na úrovni adopcie internetu v druhej polovici deväťdesiatych rokov (začiatky webu1).

Nad otázkou, či skutočne potrebujeme nový internet sa zamýšľa množstvo ľudí, nadšenci technológií, súčasní internetoví giganti, miliardári, ale aj raperi. Napriek tomu, že medzi všetkými zúčastnenými stranami neexistuje všeobecná zhoda na podobe nového internetu, všetci sa zhodnú, že internet sa môže zmeniť k lepšiemu - a možno sa tak konečne zbavíme tých nekonečných pop-up okien a otravnej reklamy.

🥲 Fun Fact: Napriek tomu, že web3 tu ešte stále nie je, niektorí dokonca navrhujú posunúť internet hneď o niekoľko generácií vopred a vytvoriť už web5 alebo dokonca web6 ako Snoop Dogg 🐕

👾 Zazdieľaj blockWise 

Ak sa chceš o webe3 dozvedieť viac a zistiť čo všetko sa na ňom dá robiť sleduj nás na 📸 Instagrame alebo 📘 Facebooku a ak sa ti newsletter páčil zazdieľaj ho alebo pošli ďalej tento link https://blockwise.beehiiv.com/subscribe 

DISCLAIMER:Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom. Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív.