- blockWise
- Posts
- 👾 Prečo je bitcoin na 63k? 🚀
👾 Prečo je bitcoin na 63k? 🚀
PLUS: 💥 Blast - najnovší Layer 2 blockchain
Prečo bitcoin stále rastie? Najnovšie dáta o bitcoinových ETF, o tom čo sa deje na chaine, ale aj info o úplne nových “pasívne” zarábajúcich blockchainoch vďaka ktorým získaš výnos 4% na tvojom ETH a ešte viac na stablecoinoch.
Dostávaj tie najzaujímavejšie novinky z webu3 pravidelne priamo do mailu s našim newslettrom blockWise 👾
Nájdeš nás aj na 📸 Instagrame, 📘Facebooku alebo 🎵TikToku
🔬V tomto vydaní:
🚀 Bitcoin all-time high na dosah.
🪴 Nový social networking. Lens protokol je otvorený pre všetkých
💥 Blast. Zamieša najnovší Layer 2 blockchain kartami?
🚀 Bitcoin all-time high na dosah
Bitcoin na úrovni 63.000 amerických dolárov a menej ako 10% od jeho rekordnej ceny $69.000. Kto by práve toto čakal už na začiatku roka? Môžu za to naše dva posledné bitcoinové newslettre?
Asi nie…hlavným dôvodom je pravdepodobne znova rekordný prílev peňazí do bitcoinových ETF, ktorý za ten najlepší deň predstavoval dokonca až $673.4 milíona dolárov.
Druhým dôvodom cenovných nárastov je aj fakt že sa až neuveriteľne rýchlo míňajú počty bitcoinov na burzách, pričom dokonca tak rýchlo, že analytická spoločnosť Glassnode hlási zostatky vo výške 2,286,347 BTC ($142.5 billion). Pre lepší kontext…ide o najnižšiu hodnotu od marca 2018, kedy sa bitcoin obchodoval iba za $ 8.000. Za súčasnú cenu, tak jednoducho môže nízka ponuka bitcoinov od ťažiarov a vysoký dopy po amerických bitcoinových ETFkách.
Na dosiahnutie nových cenových rekordov ani toto zatiaľ nestačilo. Naštatie novinkou posledných dní je že sa pomaly začínajú objavovať aj noví investori a tak sa oficiálne začína bullmarket 😎
Preto sa naň priprav a odoberaj blockwise 👾 tiež si ulož naše posledné dve bitcoinové vydania, ktoré sa ti počas bullmarketu môžu zísť. Nájdeš v nich adresy na ktorých majú ETF fondy svoje bitcoiny alebo nové informácie o Satoshim.
Sociálne siete na blockchaine? Áno, niečo takéto už existuje a už niekoľko dní si ich môže vyskúšať každý. Lens protocol otvoril svoju decentralizovanú sociálnu sieť len pred niekoľkými dňami širokej verejnosti. Čo to ten Lens vlastne je? Lens protocol je jeden z odvážnych projektov, ktoré sa snažia vyriešiť nedostatky súčasných sociálnych sietí.
Za ten najväčší vidí Lens to, že súčasné sociálne siete fungujú na princípe oddelených ostrovov. Tvoj profil, fotky, priatelia aj obsah sú navždy uväznené na jednej platforme a vo vlastníctve jedného prevádzkovateľa (napríklad v prípade Facebooku a Instagramu - spoločnosti Meta Platforms). Ak sa v jednom momente rozhodneš založiť si účet na inej sieti začínaš odznova a svoj profil aj okruh priateľov si buduješ od znova. A práve toto chce Lens zmeniť.
Tím Lens, za ktorým stojí aj zakladateľ najväčšieho pôžičkéhového DeFi prokolu Aave pracuje s konceptom “social graph”, vďaka ktorému si každý užívateľ môže svoj sociálny graf - skupinu svojich priateľov, sledovaných profilov, ale aj príspevkov a komentárov, kedykoľvek preniesť na ktorúkoľvek inú platformu, a tam pokračovať v budovaní svojho profilu. A nezačínať tak na každej sociálnej sieti odznova, ale viac prepojiť digitálnu identitu a umožniť jej presun z jedného prostredia do iného.
Dôležitou súčasťou mechaniky Lens je aj to, že všetok obsah, ktorý používatelia vytvoria ostáva naďalej v ich vlastníctve a môžu s ním slobodne nakladať, aj vďaka tomu že celý social graph existuje na blockchaine.
Áno, Lens je plne onchain a funguje na Polygone a už pár dní je otvorený pre všetkých! Jedinou nevýhodou je tejto novej sociálnej siete je že nie je zadarmo. Na vytvorenie profilu je potrebné vytvoriť si profil, ktorý je zároveň aj NFT za $10 dolárov alebo 8 MATIC, pričom platiť sa dá aj kartou. Ak ťa cena neodradí vidíme sa na Lens 👋
💥 Blast je už tu
Ďalší layer 2 blockchain prichádza do hry. Blast - blockchain od tvorcov protokolu Blur len pred niekoľkými dňami spustil svoju ostrú prevádzku. Spustenie Blastu bolo možné sledovať aj na blockchaine, keďže jeho oficiálne spustenie zároveň znamenalo odomnutie viac ako $2.3 bilíona stakenutého etheru. Ten do Blastu vložili pred mnohými týždňami používalia v rámci prvej airdropovej kampane s garantovaným výnosom vďaka využitiu známych DeFi protokolov ako MakerDAO a Lido.
Ako funguje Blast? Blast je EVM Layer 2 blockchain, takže svojou funkcionalitou a aj používaním pripomína Ethereum a aplikácie na ňom. Jeho najväčšou výhodou je však je je super lacný, keďže cena jednej tranzakcie vychádza na jeden cent. To dôležitejšie je však, že Blast ponúka takzvaný “native yied” ktorý získava pre ETH využívaním stakingového mechanizmu prokolu Lido a v prípade stablecoinov implementáciou pôžičiek prokolu MakerDAO. Vďaka nim tak môžeš “pasívne” zarábať na svojich stablecoinoch alebo ETH, tak ako keby boli požičané alebo stakované…znamená to približne 4% na ETH a 5% na DAI 👾
Tak ako býva vždy nový tech so sebou prináša nové zaujímavé protokoly a služby. Tieto sa na Blaste začínajú už pomaly objavovať. Ak sa chceš na niektoré pozrieť bližšie prehľad tých najzaujímavejších nájdeš v tomto Google Sheete. Pred investovaním si však daj pozor aj tu už vyčínajú podvodníci, ktorí už ukradli viac ako 420 ETH.
👾 Odoberaj blockWise
Ak sa ti tento newsletter páči, daj nám to vedieť na 📸 Instagrame alebo 📘 Facebooku alebo ho zazdieľaj a pomôž nám s budovaním slovenskej web3 komunity.
DISCLAIMER: Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív, ani použitie akéhokoľvek produktu alebo služby. Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť dôkladný vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom (a odoberať blockWise).