- blockWise
- Posts
- 🔥 Najnáročnejší týždeň pre krypto
🔥 Najnáročnejší týždeň pre krypto
Banky padajú a Ether môže byť cenným papierom...
Krypto práve prežilo najnáročnejší týždeň tohto roka súvisiaci s likvidáciou "crypto-friendly" banky Silvergate v stredu, kolapsom 16. najväčšej americkej banky - Silicon Valley Bank v piatok a následného pádu ceny stablecoinu USDC pod úroveň jedného dolára. Aby toho nebolo málo, Ether môže byť cenným papierom!
Toto a ešte viac nájdeš v dnešnom vydaní newslettru blockWise.
V tomto vydaní sa pozrieme na:
👾 Sériu pádov Silvergate ➡️ Silicon Valley Bank ➡️ depeg USDC
👾 Ďalšie nejasnosti v regulácii, je Ether cenným papierom?
👾 Druhá návšteva Otherside
👾 NFTs nie sú cenné papiere?
🏦 Silvergate ➡️ Silicon Valley Bank ➡️ depeg USDC 📉
Ako sme sa dostali od krachu bánk k nestabilite najdôveryhodnejšieho stablecoinu?
Silvergate - banka priateľská ku kryptofirmám oznámila svoj koniec a zatriasla tak celým odvetvím. Stalo sa tak v dôsledku postupnej straty klientov (napríklad aj neslávne známej burzy FTX), ale aj takých veľkých mien ako Coinbase alebo Galaxy Digital, ktoré začali z banky vyberať svoje prostriedky kvôli obavám o finančnú kondíciu banky.
Reakcia trhu na seba nenechala dlho čakať a krypto v priebehu niekoľkých hodín poklesol až o 24 miliárd dolárov a rovnako rýchlu sa začali šíriť špekulácie o ďalšom slede negatívnych udalostí a otvorení pandorinej skrinky pádov a krachov podobných tým z minulého roka.
Tak ako býva zvykom, keď je v problémoch jedna banka, neľahké obdobie určite prežívajú aj iné. Ďalšou obeťou sa hneď o dva dni neskôr stala Silicon Valley Bank (SVB) - banka start-upov a technologických spoločností a šestnásta najväčšia banka v Spojených štátoch. Silicon Valley Bank zasiahli obrovské výbery jej už aj tak ťažko skúšaných tech klientov vo výške až 42 miliárd dolárov, ktoré alarmovali FDIC (amerického regulátora), ktorý následne nariadil pozastavenie výberov a označil banku za insolventnú.
Obavy z ďalšieho krvácania sa tak len posilnili a krypto ako jedno z dominantných start-upových oblastí stálo pred ďalšou tvrdou ranou. Tá prišla ihneď ako došlo k zverejneniu údajov o klientoch insolventnej banky. Boli medzi nimi Avalanche, BlockFi aj Yuga Labs, ale najväčšiu paniku spôsobila informácia, že medzi klientmi, ktorí bankovali s SVB bol aj Circle vydavateľ druhého najpoužívanejšieho stablecoinu (USDC), ktorý má na bankových účtoch zmrazené niekoľko miliardové zostatky slúžiace na zabezpečenie cenovej stability USDC a amerického dolára.
Tieto správy spustili okamžité predaje USDC a prepad jeho ceny až na $0.87, ktorý nasledovali aj ďalšie stablecoiny. Vo svetle vyhlásení Circle o odhodlaní spraviť všetko pre to aby USDC dosiahol hodnotu jedného dolára sa ceny stablecoinov začali stabilizovať (haha). Nedôvera k centralizovaným stablecoinom a pochybnosti o ich funkčnosti a bezpečnosti tu však naďalej ostanú. Môžeme sa so stablecoinmi rozlúčiť alebo si máme radšej počkať na decentralizované riešenia na ktorých pracujú Aave a Curve? 🤔
❓Nejasnosti v regulácii krypta pokračujú
V rámci súdneho sporu medzi burzou KuCoin a úradom New Yorkského generálneho prokurátora odznelo, že Ether spolu s tokenmi LUNA a UST sú cennými papiermi. Ide o prvé vyhlásenie týkajúce sa klasifikácie Etheru ako cenného papiera pred súdom Spojených štátov. Rozbroje o povahe kryptoaktív medzi americkými úradmi a regulátormi tak naďalej pokračujú a stále tak nie je jasné, ktoré krypto možno považovať za cenný papier (security) a ktoré za komodity, prípadne za niečo úplné nové a osobité.
Commodities & Futures Trading Commission (regulátor obchodovania s komoditami) napríklad považuje Bitcoin, Ether aj stablecoiny za komodity. Securities & Exchange Commission (regulátor trhu s cennými papiermi) zasa považuje za komoditu iba Bitcoin a pri ostatných kryptoaktívach, vrátane NFTéčok sa prikláňa k tomu, že ide skôr o cenné papiere (securities).
📝 NFTéčka nie sú cennými papiermi (zatiaľ)
Pri regulácii ostaneme. Nemecký regulátor trhu s cennými papiermi vyhlásil, že NFTéčka nie sú finančnými nástrojmi, aspoň zatiaľ. BaFin v súčasnosti neidentifikovali žiadne NFT ktoré by spĺňali definíciu finančných nástrojov, pričom samotná možnosť budúceho predaja za vyššiu cenu na naplnenie definície nepostačuje. BaFin však aj rámcovo uviedol kritériá, pri ktorých by finančnými nástrojmi mohli byť. Sú nimi napríklad fixne stanovený výnos súvisiaci s vlastníctvom NFT alebo iných obdobných práv spojených s tokenom.
Môžeme sa teda v Európe tešiť na otvorenejšiu a jasnejšiu reguláciu NFTs v porovnaní so Spojenými štátmi, kde sú mnohé kolekcie predmetom vyšetrovaní ako neregistrované cenné papiere? 🤔
🌇 Otherside opäť otvorí svoje brány
Otherside už 25. marca opäť otvorí svoje brány a umožní návštevníkom po druhý krát objavovať pravdepodobne najambicióznejší metaverse svet z dielne Yuga Labs tvorcov Bored Ape Yacht Club.
Na návštevu Otherside potrebuješ NFT Otherdeed a ak ho máš môžeš so sebou vziať aj jedného hosťa. Yuga Labs sľubujú rozsiahlejšiu hernú mapu a oveľa viac zážitov. To ako vyzerala prvá návšteva Otherside nájdeš vo videu ⬇️
Ak chceš vedieť ako bude druhá návšteva Otherside vyzerať a nechceš zaplatiť za "vstupenku" viac ako dve tisíc dolárov, tak live streamu nájdeš aj na ich oficiálnych kanáloch.
👾 Zazdieľaj blockWise
Ak sa chceš o webe3 dozvedieť ešte viac sleduj nás na 📸 Instagrame alebo 📘 Facebooku a ak sa ti newsletter páčil zazdieľaj ho alebo pošli ďalej tento link https://blockwise.beehiiv.com/subscribe
DISCLAIMER: Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom. Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív, ani použitie akejkoľvek služby.