❄️ Kryptozima 2022

Rok 2022 bol pre krypto nepochybne náročný.

Mohli sme vidieť miliardové hacky 💥, kolaps ekosystému Terra/Luna 🌕, krach FTX a ďalších veľkých hráčov, ale aj významný technologický pokrok a vstup krypta do mainstreamu.

Okrem toho celý trh klesol približne o 80 % a môžeme teda hovoriť o tom, že sa nachádzame v bear markete.

Počas kryptozimy 2022 sa toho stalo možno až príliš veľa. Aké boli ale udalosti posledného roka, ktoré ovplyvnia to ako bude krypto a web3 vyzerať v budúcnosti? V tomto vydaní sa pozrieme na desať tých najvýznamnejších udalostí 5x pozitívnych 🟢 / 5x negatívnych 🔴

 🟢 Ethereum 2.0 - Ethereum Merge 🐼

Ethereum Merge alebo aj koniec éry miningu - tažby. Táto udalosť je pre krypto významom podobná pristátiu na mesiac. Čo ale Merge - udalosť na ktorú sa celá kryptokomunita pripravovala šesť rokov, znamená pre Ethereum a jeho budúcnosť? 🤔 

Ethereum Merge je doposiaľ najvýznamnejším upgradom Etherea, ktorý sfinalizoval prechod z energeticky náročnej ťažby ⛏️, tzv. miningu na nový mechanizmus zabezpečenia siete, takzvaný proof of stake. O bezpečnosť siete sa po novom starajú validátori procesom uzamknutia ich tokenov do siete nazývanému staking. Vďaka tomuto upgradu došlo k eliminácii jedného z najväčších negatív blockchainových technológií, ktorým je vysoká spotreba elektrickej energie. Ethereum sa stalo podstatne zelenším 🌱, keďže spotreba elektrickej energie klesla až o 99%. Nakoľko rola ťažiarov skončila, skončili aj pravidelné predaje v hodnote 500 milíonov dolárov mesačne, ktoré súviseli s úhradou nákladov za elektrickú energiu. Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na zníženie vydávania nových tokenov do obehu až o 90%.

Okrem toho sa Ether vďaka skoršiemu upgradu (EIP - 1559) stal deflačným aktívom vďaka mechanizmu spaľovania poplatkov. Ethereum teda môže byť vďaka spojeniu zníženia environmentálnej záťaže ♻️ a spaľovaním vlastných tokenov zaujímavou investíciou. Bude to však postačovať na prekonanie Bitcoinu?  

Znázornenie prehľadu uvoľňovania Etheru do siete a porovnanie oproti predchádzajúcemu modelu môžete nájsť tu 🦇

 🔴 Pády kryptoinštitúcií (CeFi) 📉 

💸 Celsius, Three Arrows Capital, FTX, BlockFi, Jump Capital, Voyager. Ikonické mená posledného bullmarketu považované za jadro odvetvia zaznamenali miliardové straty alebo sa stali insolventnými. Ich pády otriasli celým kryptom a na trhy vniesli pochybnosti a očakávania ďalších krachov a poklesu cien 💥

🎓 Ukázalo sa tak, že domnelé Smart Money neboli až tak smart a status géniov, ani tituly z MIT a ani dlhoročné skúsenosti s obchodovaním nemusia byť spojené so schopnosťami riadenia rizika a poctivým podnikaním. Napriek tomu však ich zlyhania nie sú zlyhaním krypta, ale zlyhaním inštitúcií a skôr potvrdením hesla Not Your Keys Not Your Crypto.

Bude dôsledkom pádov inštitúcií  ďalší rast používania decentralizovaných aplikácií, DeFi a používania súkromných peňaženiek? Odlivy prostriedkov z búrz a nárast nových adries nasvedčujú, že áno.

🟢 NFTéčka sú mainstream 🖼️

NFTéčka sa dostali do mainstreamu. Po prvých experimentoch veľkých aukčných domov (Christie's a Sotheby's) s digitálnym umením z roku 2021 sa tieto do sveta NFT a webu3 ponorili naplno. Zriadili samostatné aukčné oddelenia, ktoré sa venujú špecificky novému webu a digitálnemu umeniu v NFT podobe. Tak popri známych trhoviskách, ako napríklad OpenSea si už môžete kúpiť NFT priamo od nich, stačiť Vám na to bude len MetaMask 🦊 

Okrem využitia NFT v podobe digitálneho umenia sa do popredia dostali aj ďalšie use cases, či už použitia NFT pre vernostné programy ako to spravil Starbucks ☕, digitálnej módy pre metaverse od Gucci alebo aj prepojenia digitálneho sveta s fyzickým ako to robí Adidas alebo Nike 👟. Veľké brandy stále viac prenikajú do sveta webu3, či už samé alebo za pomoci spoluprác aj s tými najväčšími NFT značkami ako napríklad Adidas so znudenými opicami - Bored Ape Yacht Club. Okrem toho však nemôžeme zabudnúť, ani na integrovanie NFT do sociálnych sietí ako Twitter, Reddit alebo Instagram 📸 NFTéčka tu s nami teda nepochybne zostanú.

🔴 (Ne)stablecoiny 🎢

Je ešte niekto nepočul o krachu Terra/Luna, jedného z najsľubnejších krypto projektov rokov 2021/2022?

TLDR:Ekosystém Terra/Luna pozostával z dvoch navzájom prepojených aktív. 1️⃣ Algoritmického stablecoinu UST, ktorý mal práve vďaka komplexnému algoritmu zabezpečovať cenovú stabilitu $1 = 1 UST; a2️⃣ kryptoaktíva LUNA slúžiaceho na úhradu transakčných poplatkov za používanie blockchainovej siete a na zabezpečovanie rovnovážnej ceny UST = $.

V jednom momente bola však táto magická stabilita narušená a viedla ku krachu 47 miliardového ekosystému v priebehu niekoľkých hodín, pričom do dnešného dňa nie je jasné, či išlo o technické zlyhanie jedného z najodvážnejších finančných experimentov súčasnosti alebo o podvod. 

Kolaps stabilizačného mechanizmu UST spustil kliatbu algoritmických stablecoinov. Zlyhania stabilizačných mechanizmov striedali hacky a tak postupne skončili svoju cestu ďalšie algoritmické stablecoiny - FEI, USN a ďalšie - USDN a USDD už dlhodobo nedokážu opätovne dosiahnuť sľúbenú dolárovú hodnotu. 

Okolitú apokalypsu a negatívne PR prežil len jeden z nich - stablecoin FRAX. Naplní práve tento mechanizmus sen o natívnom "krypto dolári" alebo ho rovnako čaká pád? To ukáže možno už rok 2023.

🟢 Kryptoregulácia 🏦

 🎉 Krypto bude čoskoro regulované! Po dlhých rokoch čakania sa dočkáme jasnejších pravidiel pre kryptoburzy, vydavateľov stablecoinov a ďalšie subjekty podnikajúce v kryptopriemysle. V EÚ 🇪🇺 je za rohom Nariadenie o trhoch s kryptoaktívami známejšie ako MiCA, ktoré by malo byť účinné už v roku 2024, nasledovať by ho mal Digital Commodities Consumer Protection Act ("DCCPA") v Spojených štátoch 🇺🇸.

Cieľom obidvoch predpisov je nahradiť šedú zónu nejasných pravidiel podnikania jasným právnym rámcom a licenčným procesom, zvýšiť ochranu investorov do kryptoaktív, ale aj očistiť trh od nečestných hráčov (*ehm FTX*). Práve jasná práva úprava a zvýšená ochrana investorov by mohli pripraviť trh na to aby krypto mohlo byť všeobecne dostupné a čoskoro aj v ponuke štandardných inštitúcií a bánk.

Síce bol z pôvodného znenia odstránený návrh na zákaz ťažby kryptomien, stále sú na mieste otázky, či je táto regulácia primeraná. Najmä preto, že navrhovaná úprava obsahuje množstvo administratívnych povinností, ktorých splnenie môže byť príliš nákladné pre malé európske start-upy. Príliš prísna regulácia tak môže znamenať odchod inovatívnych projektov aj odliv talentu a kapitálu do iných vhodnejších jurisdikcií. Ostáva nám len veriť, že regulácia neutlmí inovácie a Európa ostane naďalej medzi lídrami vo finančných inováciách a používaní platforiem decentralizovaných financií (DeFi). Držme si palce 🤞

🔴 Hacky v DeFi 🥷

Rok 2022 nešetril ani odvetvie decentralizovaných financií (DeFi), na ktoré sa intenzívne zamerali rôzne hackerské skupiny. DeFi počas roka čelilo desiatkam útokov. Aj napriek auditom kódu DeFi protokolov sa podarilo hackerom využiť ich slabiny a odcudziť tak krypto v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov 💰. Terčom útokov boli najčastejšie bridge - mosty medzi blockchainami. 

Medzi najväčšie hacky roka 2022 patria nasledujúce, pričom ten najväčší mali na svedomí severokórejskí hackeri - Lazarus Group. Lazarus Group sa tak spolu s ich ďalšími úspešnými hackmi stali pravdepodobne najprofitabilnejšími účastníkmi kryptoekosystému 🥲

  • Ronin bridge - 552 miliónov dolárov

  • Wormhole - 320 miliónov dolárov

  • Nomad bridge - 190 milíonov dolárov

🟢 NFTs Digital Collectible Avatars 👤

Väčšina ľudí stále vníma NFT ako zbytočné obrázky opíc, jpegy, ktoré si môže ktokoľvek odscreenshotovať. Rovnaký názor majú aj používatelia sociálnej siete Reddit. Čo ale digitálne avatary? 🤔   

Práve takýto rebranding NFT z dielne Redditu na "Digital Collectible Avatars" na používateľov zafungoval. Zafungoval až tak dobre, že už viac ako 5 miliónov ľudí má svojho digitálneho avatara, ktorý predstavuje obdobu profilovky a statusového symbolu.

Tento kreatívny trik predstavuje pravdepodobne najúspešnejšiu kampaň, ktorá nič netušiacich ľudí doviedla k technológii NFT. Na vlnu rebrandingu naskočila aj čínska vláda, ktorá sa rovnako rozhodla pre použitie označenia Digital Collectible Avatars pre digitálne predmety na svojom oficiálnom trhovisku, ktoré bude v prevádzke už od 1. januára 2023. Majú NFTéčka skutočne až takú zlú povesť?

🔴 Zdaňovanie krypta na Slovensku 🧾

Slovensko v súčasnosti patrí medzi štáty s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením krypta v Európe. Krypto je na tom podstatne horšie aj v porovnaní so zdaňovaním iných aktív, ako napríklad akcií alebo zlata, či iných komodít. 

Stručný úvod do zdaňovania krypta na Slovensku a porovnanie so zdaňovaním príjmu z cenných papierov (napr. akcií):

Daň z príjmu: 19% / 25% - krypto ✅ / akcie ✅Zdravotné odvody: + 14% - krypto ✅ / akcie ❌Časový test (oslobodenie od dane po 1 roku) - krypto ❌ / akcie ✅Zhrnutie: krypto 💀 / akcie 👌

Prečo to tak je? Nevieme...

Práve v uplynulom roku sa v parlamente objavila novela zákona o dani z príjmov, ktorá chcela súčasný stav zlepšiť a spraviť zo Slovenska Crypto Valley - domov pre inovatívne krypto start-upy. Okrem toho mala za cieľ aj podporiť používanie a investovanie do krypta znížením dane z príjmu na 7%, odstránením zdravotného odvodu a zavedením časového testu podobne ako pri akciách. Tento návrh sa napriek snahe predkladateľov a podpore kryptokomunity nedostal ani do druhého čítania a tak nám ostáva len naďalej dúfať v spravodlivejšie dane 🙏 

🟢 Adopcia Bitcoinu 🚀

 Digitálne zlato sa po prvýkrát vo svojej histórii obchoduje za ceny nižšie ako pred piatimi rokmi, už dávno neatakuje 45.000 EUR, ani 30.000 EUR. Bitcoin sa však za uplynulý rok posunul v adopcii znova ďalej.

Stredoafrická republika sa v roku 2022 stala druhým štátom na svete kde je Bitcoin zákonným platidlom, čím nasledovala El Salvádor, ktorý tento prelomový krok urobil len minulý rok. Záujem štátov o prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla však ani zďaleka neutícha a množstvo štátov už teraz umožňuje úhradu daní v Bitcoine alebo iných kryptomenách. 

Okrem štátov sa v dohľadnej dobe po Bitcoine budú pravdepodobne obzerať aj banky, finančné inštitúcie a možno aj centrálne banky. Prečo? Bank for International Settlements (BIS) - medzinárodná finančná inštitúcia združujúca svetové centrálne banky zvýšila limit rezerv, ktoré môžu banky držať v kryptoaktívach zo súčasnej úrovne 1% na dvojnásobok. Práve Bitcoin je pre svoj status digitálneho zlata ideálnym kandidátom na zahrnutie do týchto rezerv. Aké štáty ich budú El Salvador a Stredoafrickú republiku nasledovať? Najhorúcejšími kandidátmi pre rok 2023 sú Tonga a Fiji a možno sa k nim pridajú aj ďalšie štáty a vypočujú odporúčania harvardskej univerzity. 

A čo na to investori do Bitcoinu? Neustále nakupujú, až tak, že nikdy v histórii nebolo toľko adries, ktoré držia 0,1 BTC. Rovnako to platí aj pre investorov, ktorí vlastnia najmenej 1 BTC a aj 10 BTC.

🔴 Bear market 🐻

Pokles trhov počas bear marketu prináša okrem smútku aj menej investičných príležitostí. Bear market však odmeňuje viac tých, ktorí sa neboja hľadať. Počas toho, ktorý práve zažívame sa inovácie presunuli na riešenia druhej vrstvy Etherea Arbitrum a Optimism. Nové projekty aj používateľov lákajú nízkymi poplatkami a vyššou rýchlosťou transakcií, a tak počtom používateľov za rok 2022 narástli niekoľkonásobne

Práve na týchto blockchainoch sa udomácnil aj naratív skutočných výnosov "real yield" ⭐. Označuje protokoly, ktoré rozdeľujú časť zo získaných poplatkov naspäť ich používateľom. Niektoré z týchto protokolov si získali takú popularitu, že sa dostali až medzi prvú stovku najhodnotnejších projektov. Takýmto projektom je napríklad GMX - decentralizovaná burza, ktorá vygenerovala viac ako 100 miliónov dolárov v poplatkoch, ktoré boli distribuované v prospech vlastníkov ich tokenov. Ide teda nepochybne o inovatívny a fascinujúci koncept, ktorého rast popularity sa dá očakávať 😉

 Kryptozima pravdepodobne aj kvôli globálnej ekonomickej situácii, neistote a hroziacej recesii ešte určite nejaký čas potrvá. V krypte sa však hovorí "bear markets are for building". Práve tak ako Bitcoin vznikol ako odpoveď na poslednú hospodársku krízu v období rokov 2008+, tak aj dnes už známe projekty ako Uniswap, Aave, USDC alebo aj OpenSea vznikli práve v období posledného bear marketu 2018.

Ako zistiť čo bude trendom v ďalšom cykle keď sa roztopia ľady? Možno sa stačí len pozrieť na problémy identifikované v roku 2022, témy ktorým sa venujú najvýznamnejšie osobnosti alebo sledovať sektory do ktorých prišlo najviac investícií.

Ak chcete tieto trendy sledovať, naučiť sa o krypte viac a v priamom prenose vidieť vývoj webu3 sledujte a odoberajte newsletter blockWise 

DISCLAIMER:Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom. Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív.