• blockWise
  • Posts
  • Hľadanie najlepšieho brandu webu3 🔥

Hľadanie najlepšieho brandu webu3 🔥

Určite ste niekedy rozmýšľali nad tým čo bude ďalší hit v krypte a NFT. My sa nad tým zamýšlame odkedy sme si zahrali DookeyDash a videli ďalší úspech Yuga Labs tvorcov Bored Ape Yacht Club. 100tisíc za .jpeg je ale trochu dosť a tak sme sa začali pozerať po ďalších projektoch, ktoré majú potenciál byť podobne zaujímavými a v budúcnosti možno ešte väčšími.

Na to aby sme preriedili stovky NFT projektov a vybrali z nich tie skutočne zaujímavé, zvolili sme si nasledujúce kritériá:

  • cool produkt, zaujímavý art a ambíciu posúvať odvetvie stále ďalej

  • dobrý tím

  • možný presah do fyzického sveta a niečo malé extra (merch alebo exkluzívne spolupráce so známymi značkami)

  • oprávnenie na používanie IP

  • cenu nižšiu ako 5-ročný plat (nestoja 100tisíc ako BAYC)

Prvým projektom na ktorý sme si spomenuli je Azuki

🫘 Azuki

Azuki. Chiru Labs.

Na Azuki sme si spomenuli v súvislosti s nedávnym prvým výročím projektu a oznámením vlastného metaverzu Hilumia, ale aj ich experimentmi s fyzickými predmetmi. Metaverse svety už ohlasuje kde-kto, Azuki je však okrem toho aj ôsmy najväčší NFT projekt podľa DappRadar. Okrem toho tiež nedávno oznámili spoluprácu s čínskym ekvivalentom YouTube - Bilibili, tak sme sa na nich rozhodli pozrieť bližšie.

Čo je Azuki?

Azuki je projekt s tematikou japonského anime, ktorý začal s 10 000 unikátne navrhnutými avatarmi. Už od začiatku tím tvrdil, že nechcú tvoriť len NFT profilového obrázky, ale chcú sa sústrediť na budovanie skutočnej komunity s ktorou majú veľké plány do budúcnosti. Toto však okrem Azuki tvrdí väčšina NFT projektov. Prečo by práve Azuki mohli byť najväčším brandom webu3? A čo to vlastne Azuki je?

Avatary z kolekcie Azuki. Chiru Labs.

Azuki je NFT projekt od štúdia Chiru Labs z Los Angeles. Tím má pozadie v krypte, tech a gamingu. Anime art Azuki vám môže prísť povedomý. Je to preto, že na ňom pracoval človek ktorý viedol dizajn postáv pre známu hru Overwatch s človekom ktorý pracoval na komixovej verzii Street Fighter. Z technologickej stránky je zaujímavé, že pri spustení prišli Azuki s novým štandardom smartkontraktu - ERC 721A, ktorý umožňoval pri minte šetriť poplatky až o polovicu, v tom čase až o stovky dolárov. Asi sa nie je čomu čudovať keď ďalší zakladatelia majú skúsenosti z Y-Combinator, Googlu a Facebooku.

Azuki, Art & Tech 

Azuki nechcú byť len NFT projektom ich cieľom je stať sa značkou pre metaverse. Znie to ako príliš veľa buzzwords. V podstate je ale ich cieľom byť značkou s presahmi medzi digitálnym a fyzickým svetom. Práve takýmto prepájaním v podobe udalostí pre vlastníkov NFT, exkluzívnymi spoluprácami so streetwear značkami tvoria komunitu, nový druh značky, unikátny klub na internete aj mimo neho.

Azuki je projekt s tématikou japonského anime a pôvodne vyšiel ako kolekcia 10.000 červených fazuliek adzuki, ktoré sa po odhalení zmenili na obrázky rôznych anime postáv. Každá s unikátnou kombináciou prvkov v štyroch typoch avatarov (Human, Blue, Red, Spirit).

(zľava) Human, Blue, Red, Spirit

V porovnaní s ostatnými NFT projektmi, ktoré pri avataroch a mikinách končia. Azuki prišli s gamifikáciou a zapojením vlastníkov NFT do tvorenia príbehu značky už od úplného začiatku, rozdelením jedného z ich tokenov - Azuki #40 - Bobuho. Tento token rozdelili na tisíce častí a komunite dali možnosť rozhodovať o jeho osude v príbehu Azuki v budúcnosti.

Prečo Azuki ešte nestojí 100k?

Na toto sú dva jednoduché dôvody, Azuki začali relatívne neskoro v poslednom kryptomenovom cykle, až v januári 2022. Stáli tak pred nimi mesiace poklesov cien, hackov a krachov búrz. Určite teda v podstatne neprajnešom prostredí ako Bored Ape Yacht Club z apríla 2021, kedy sme ešte všetci do konca roka čakali Bitcoin na úrovni $100 tisíc. Druhým dôvodom je jeden zo zakladateľov a zároveň najznámejšia osoba z tímu Azuki - Zagabond. O Zagabondovi sa začali šíriť informácie, že už má za sebou niekoľko neúspešných NFT projektov, ktoré ich zakladatelia bez stopy opustili. Strach z ďalšieho rug pullu - opustenia a zanechania projektu spôsobil v máji 2022 prepad cien Azuki o polovicu a ďalej sa nesie príbehom tejto inak sľubnej značky.

Budúcnosť?

Zagabond sa k svojim skorší projektom (CryptoPhunks, Tendies a CryptoZunks) vyjadril ako o inšpirácii, ktorá pomohla vzniknúť Azuki - najprepracovanejšiemu z jeho projektov. Túto inšpiráciu je možné vidieť na prvý pohľad v podobe v akej boli predchádzajúce projekty detailne technicky aj funkcionalitou prepracované. Stále však ostáva mnoho otáznikov týkajúcich sa zanechania týchto projektov, vytváraním umelého objemu nákupov (wash trading) alebo vydávaním sa za neexistujúcu ženu.

Vyjadrenie Zagabonda a informácie o skorších projektoch nájdete v linku nižšie:

Aj napriek poškrvnenej povesti však Azuki stále zo svojich ambícií nepoľavili a medzičasom prišli s ďalšími pútavými novinkami od špeciálnych bomber pre vlastníkov NFTéčok alebo rozšírením značky o 20.000 tisíc špeciálnych fazuliek BEANZ, ktoré vďaka licenčným možnostiam značky Azuki začali využívať na komerčný branding aj iné firmy, napríklad Red Bean Coffee.

Najzaujímavejším počinom od odhalenia Zagabondovej histórie je však predstavenie Physical Backed Tokenov. Tokenov, ktoré vďaka prepojeniu NFC čipu a blockchainu umožňujú spojiť vlastníctvo fyzického predmetu a digitálneho tokenu (NFT) a sledovať tak jeho cestu v oboch svetoch. Azuki tento mechanizmus nazvali Scan-to-Own a štandard tokenu poskytli ako open source pre všetkých, ktorí by ho chceli v budúcnosti implementovať. Azuki tak neprestávajú prekvapovať, inovovať a posúvať limity predstáv toho, ako môže vyzerať značka budúcnosti.

Heslom Azuki je “Dope Sh*t Only” a môžete si to potvrdiť hneď pri návšteve ich detailne prepracovaného webu s vlastným hudobným prehrávačom. Podčiarkujú to ale neustále vo všetkom čo robia…implementáciou PBT do zlatých 24 karátových skateboardov, ale aj pravidelnými eventmi zasadenými do príbehu značky v svetových metropolách - L.A., New York alebo Singapur.

Sú teda Azuki len prehypovaným NFT projektom s pochybnou minulosťou alebo niečím čo môže zmeniť ponímanie o modernej komunitnej značke? Ak by aj Azuki boli len cenovo prestreleným NFT projektom, tak stále v porovnaní s Bored Ape Yacht Club je relatívne lacným pri zohľadnení ovela silnejšieho track recordu v budovaní značky, vyšperkovaného technologického inovátorstva a kvality artu.

Matematika Bored Ape Yacht Club vs. Azuki je ľahká:

  • Bored Ape Yacht Club (10.000 ks) - 63 ETH

  • Mutant Ape Yacht Club (19.425 ks) - 14 ETH

  • Bored Ape Kennel Club (9.602 ks) - 8 ETH

  • Azuki (10.000 ks) - 14 ETH

  • BEANZ (19.950 ks) - 1.5 ETH

Zlatý skareboard so zabudovaným NFC čipom (Physical Backed Token) za $2.5 milióna

Taking the red bean

Nám sa brand, tech aj spôsob akým Azuki prepájajú internet a reálny svet páči a predpovedáme im veľkú budúcnosť aj napriek problematickej minulosti. Bude im však super web, silný tech background, kolaborácie so streetwear značkami a komunitné zameranie stačiť na to aby prekonali značky s oveľa väčšími budgetmi? A nemáme sa obávať ďalšieho rug-pullu?

Will you take the red bean?

Zazdieľaj blockWise

Ak sa chceš o webe3 dozvedieť ešte viac, sleduj nás na Instagrame alebo Facebooku. Ak sa ti newsletter páčil, zazdieľaj ho alebo pošli ďalej tento link https://blockwise.beehiiv.com/subscribe

DISCLAIMER: Vždy pred uskutočnením finančných rozhodnutí by ste si mali spraviť vlastný research alebo sa poradiť s odborníkom. Nič obsiahnuté v tomto newsletteri nie je, ani nemá byť interpretované ako investičné, finančné, právne, daňové alebo iné poradenstvo, návrh alebo odporúčanie na nákup, predaj alebo realizáciu investície do akýchkoľvek aktív.